احادیث و سخنان

روایتی در تأیید روایت ام ایمن

امام سجاد (ع) به نقل از عمه اش زینب روایت کرده است که حضرت زینب (علیها السلام)، هنگام وفات پدرش امام علی (ع)، بر بالین آن حضرت آمد. آن حضرت پرسید: پدر جان! از ام ایمن شنیده ام که پس از شما مصائب زیادی بر ما وارد می شود؟ امام علی (ع) در پاسخ می فرماید:
«یا بنیه! الحدیث کما حدثتک أم أیمن و کأنی بک و ببنات أهلک سبایا بهذا البلد أذلاء خاشعین تَخافُونَ أَنْ یَتَخَطَّفَکُمُ النَّاسُ (۱) «فصبراً فوالذی فلق الحبه و برأ النسمه ما لله علی الأرض یومئذ ولی غیرکم و غیر محبیکم و شیعتکم و لقد قال لنا رسول الله (ص) حین أخبرنا بهذا الخبر إن إبلیس فی ذلک الیوم یطیر فرحاً فیجول الأرض کلها فی شیاطینه و عفاریته فیقول یا معشر الشیاطین قد أدرکنا من ذریه آدم الطلبه و بلغنا فی هلاکهم الغایه و أورثناهم السوء إلا من اعتصم بهذه العصابه فاجعلوا شغلکم بتشکیک الناس فیهم و حملهم علی عداوتهم و إغرائهم بهم و بأولیائهم حتی تستحکم ضلاله الخلق و کفرهم و لا ینجو منهم ناج وَ لَقَدْصَدَّقَ عَلَیْهِمْ إِبْلِیسُ ظَنَّهُ و هو کذوب أنه لا ینفع مع عداوتکم عملصالح و لا یضرّ مع محبتکم و موالاتکم ذنب غیر

۱- – انفال: ۲۶
ص: ۱۹۰
الکبائر»؛ (۱) «دخترم! حدیث همان گونه است که ام أیمن برایت نقل کرده است. گویا تو را می بینم که به همراه بانوان حرم در شهرهای این سرزمین به شکلی ناپسند به اسارت برده می شوید. در حالی که نگران هستید که مردم شما را از روی زمین برچینند؛ تو را توصیه می کنم که در آن هنگامصبر پیشه سازی.
قسم به خدای عزّ و جلّ که در آن زمان برای خداوند و برای من یاور و ناصری به جز شما و دوستان و شیعیان شما نیست؛ هنگامی که پیامبر اسلام (ص) این حدیث را به ما گفته است، فرموده است که شیطان در آن زمان از خوشحالی پرواز می کند و با شیطان های دیگرش زمین را می گردند. در حالی که او به آنان می گوید:
ای شیطان ها! طلب خود را از ذریه آدم گرفتم و مایه نابودی آنان را فراهم ساختم و بدبختی را بر آنان هموار کردم. مگر آنان را که با این گروه همراه باشند. پس سعی خود را به کار گیرید که مردم را از این خانواده «اهل بیت» جدا کنید و با آنان و دوستداران آنان دشمنی کنید؛ تا بتوانید مردم را در گمراهی و کفر نگه دارید.
آری! شیطان دروغ گو، در این خصوص راست گفته است! اگر کسی شما را دشمن دارد، هیچ کار نیکویی از او پذیرفته نخواهد شد؛ و اگر کسی شما را دوست بدارد، گناهان کوچک (غیر کبیره) به او ضرری نمی رسانند.»
در ارزش این روایت، همین بس است که امام سجاد (ع) آن را برای فردی به نام «زائده» نقل می فرماید و سپس می گوید: ای زائده! این روایت را مهم و باارزش بدان که اگر در طلب آن یک سال بر روی زمین سفر کنی، ارزش دارد.

۱- بحارالأنوار، ج ۲۸،ص ۶۰ و ۶۱
ص: ۱۹۱
برگرفته از کتاب سر نینوا-زینب کبری سلام الله علیها نوشته آقای محمد علی محسن زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *