ازدواج و همسر, فرزندان و نوادگان

همسر و فرزندان حضرت زینب سلام الله علیها

همسر و فرزندان حضرت زینب
همسر
همسر زینب کبری سلام الله علیها، جناب عبد اللّه بن جعفر (پسر جعفر طیار) است. وی، نخستین نوزاد مسلمان در حبشه بود. در ایامی که پدرش (جعفر بن ابی طالب) به حبشه هجرت کرده بود، در آن کشور به دنیا آمد. مادرش (اسماء بنت عمیس) بود. اسماء، پس از شهادت جعفر طیار در جنگ موته، به همسری أبو بکر، سپس علی بن ابی طالب علیه السلام در آمد. عبد الله بن جعفر، مورد عنایت خاصّ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بود، به ویژه که پدرش سردار شهید جبهه اسلام به شمار می‏آمد. همچنین مورد علاقه امیر المؤمنین علیه السلام بود و ارادتی شایان به امام حسن و امام حسین علیه السلام داشت. مردی سخاوتمند و اهل جود و بخشش بود.
/پاورقی ۱- محدثی، جواد، فرهنگ عاشورا، ص ۲۹۹، نشر معروف، چاپ دوم، قم‏، ۱۴۱۷ق‏./
از توضیحات فوق روشن می­شود که جناب عبد اللّه بن جعفر، پسرعموی حضرت زینب سلام الله علیها است و امیرالمؤمنین علیه السلام با موافقت این ازدواج، به این سفارش رسول خدا صلی الله علیه و آله عمل نمود که روزی آن حضرت نگاه مبارکش به فرزندان علی و جعفر علیه السلام افتاد و فرمود: (دختران ما از آنِ پسران ما هستند و پسران ما به دختران ما اختصاص دارند).
/پاورقی ۲- جزائری، سید نورالدین، خصائص زینبیه، محقق: باقری بیدهندی، ناصر، ص ۱۸۵ و ۱۸۶، مسجد مقدس جمکران، چاپ هفتم، قم، ۱۳۸۷ش./

فرزندان
نقل شده که حضرت زینب سلام الله علیها در هنگام ازدواج با عبدالله یازده ساله بوده است و فرزندان آن حضرت، چهار پسر و یک دختر بوده اند به نام های: علی و عون الأکبر و محمد و عباس و ام کلثوم.
/پاورقی ۳- همان، ص ۱۸۵ و ۱۸۷٫./
از بین این فرزندان، عون و محمد در کربلا حضور داشته و در رکاب حضرت سید الشهدا علیه السلام به شهادت رسیدند.
/پاورقی ۴- همان، ص ۱۸۷٫./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *